Niedługo upłyną dwa lata, odkąd zamieściłem pierwszy wpis na tym blogu. W pierwszym wpisie opowiadałem o pewnej sprawie, w której wykonawca wybudował oczyszczalnię ścieków. Po oddaniu obiektu do użytku jedna ze ścian uległa uszkodzeniu. Specjalistyczne badania wykazały, że przyczyną uszkodzenia ściany był błąd w projekcie. Inwestor winą obarczył wykonawcę, bo jego zdaniem wykonawca miał obowiązek poinformować inwestora o ewentualnych wadach projektu. Czy słusznie?
Solidarna odpowiedzialność inwestora
Na blogu wiele razy poruszałem temat solidarnej odpowiedzialności inwestora. Polecam między innymi wpis: Kiedy inwestor odpowiada solidarnie za wynagrodzenie podwykonawcy? W prostych żołnierskich słowach omawiam tam ciekawy wyrok, w którym Sąd Najwyższy przypomina, że warunkiem powstania odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy jest wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy podwykonawczej. Ciekawe jest to, że zgoda inwestora może być wyrażona w sposób wyraźny lub dorozumiany. Osią wielu sporów sądowych jest to, czy inwestor wyraził zgodę dorozumianą.
Nie ulega wątpliwości, że inwestor odpowiada za wynagrodzenie podwykonawcy, który wykonuje roboty budowlane. Natomiast czy inwestor odpowiada solidarnie za rozbiórkę obiektu? Tym tematem zajmował się Sąd Najwyższy, opowiadałem o tym we wpisie Grupa Azoty przegrywa proces. O solidarnej odpowiedzialności inwestora za rozbiórkę.
Jak bronić się przed karą umowną za opóźnienie?
Temat kary umownej za opóźnienie spędza niejednemu wykonawcy sen z powiek. Nie należą do rzadkości sprawy, w których inwestorzy potrącają całe wynagrodzenie wykonawcy z karą umowną za opóźnienie. Są jednak sposoby, żeby albo skutecznie obniżyć karę umowną, albo zupełnie ją wyeliminować. Zagadnienie poruszałem między innymi we wpisach:
- Jak w procesie bronić się przed karą umowną za zwłokę?,
- Jak bronić się przed karą umowną za opóźnienie?, gdzie opowiadam sprawie, w której miałem przyjemność reprezentować wykonawcę obciążonego drakońskimi karami umownymi – powództwo o zapłatę kary umownej zostało oddalone,
- Kiedy można miarkować karę umowną.
Odstąpienie od umowy o dzieło przez wykonawcę
Inną kwestią poruszaną na blogu było odstąpienie od umowy o dzieło przez wykonawcę. Polecam między innymi poradnik na ten temat, a także wpisy:
- odstąpienie od umowy o dzieło przez wykonawcę,
- czy wykonawca ma prawo żądać wynagrodzenia po odstąpieniu od umowy o dzieło.
Odstąpienie od umowy o roboty budowlane przez wykonawcę
Tego zagadnienia jeszcze nie poruszałem. W przyszłości na pewno wrócę do tego tematu. Tymczasem zapraszam do lektury bloga prawoikielnia.pl mec. Doroty Kuś.
{ 1 comment… read it below or add one }
Bardzo dziękuję za polecenie mojego bloga, pozdrawiam serdecznie Dorota Kuś