Jakie tematy poruszałem na blogu w ciągu ostatnich dwóch lat?

Marcin Bartyński27 września 2018Komentarze (1)

Niedługo upłyną dwa lata, odkąd zamieściłem pierwszy wpis na tym blogu. W pierwszym wpisie opowiadałem o pewnej sprawie, w której wykonawca wybudował oczyszczalnię ścieków. Po oddaniu obiektu do użytku jedna ze ścian uległa uszkodzeniu. Specjalistyczne badania wykazały, że przyczyną uszkodzenia ściany był błąd w projekcie. Inwestor winą obarczył wykonawcę, bo jego zdaniem wykonawca miał obowiązek poinformować inwestora o ewentualnych wadach projektu. Czy słusznie?

Solidarna odpowiedzialność inwestora

Na blogu wiele razy poruszałem temat solidarnej odpowiedzialności inwestora. Polecam między innymi wpis: Kiedy inwestor odpowiada solidarnie za wynagrodzenie podwykonawcy? W prostych żołnierskich słowach omawiam tam ciekawy wyrok, w którym Sąd Najwyższy przypomina, że warunkiem powstania odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy jest wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy podwykonawczej. Ciekawe jest to, że zgoda inwestora może być wyrażona w sposób wyraźny lub dorozumiany. Osią wielu sporów sądowych jest to, czy inwestor wyraził zgodę dorozumianą.

Nie ulega wątpliwości, że inwestor odpowiada za wynagrodzenie podwykonawcy, który wykonuje roboty budowlane. Natomiast czy inwestor odpowiada solidarnie za rozbiórkę obiektu? Tym tematem zajmował się Sąd Najwyższy, opowiadałem o tym we wpisie Grupa Azoty przegrywa proces. O solidarnej odpowiedzialności inwestora za rozbiórkę.

Jak bronić się przed karą umowną za opóźnienie?

Temat kary umownej za opóźnienie spędza niejednemu wykonawcy sen z powiek. Nie należą do rzadkości sprawy, w których inwestorzy potrącają całe wynagrodzenie wykonawcy z karą umowną za opóźnienie. Są jednak sposoby, żeby albo skutecznie obniżyć karę umowną, albo zupełnie ją wyeliminować. Zagadnienie poruszałem między innymi we wpisach:

Odstąpienie od umowy o dzieło przez wykonawcę

Inną kwestią poruszaną na blogu było odstąpienie od umowy o dzieło przez wykonawcę. Polecam między innymi poradnik na ten temat, a także wpisy:

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane przez wykonawcę

Tego zagadnienia jeszcze nie poruszałem. W przyszłości na pewno wrócę do tego tematu. Tymczasem zapraszam do lektury bloga prawoikielnia.pl mec. Doroty Kuś.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 comment… read it below or add one }

Dorota Kuś październik 2, 2018 o 14:12

Bardzo dziękuję za polecenie mojego bloga, pozdrawiam serdecznie Dorota Kuś

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: