Prezes zapomniał, że odpowiada za długi spółki

Marcin Bartyński31 maja 2019Komentarze (1)

Zdarza się, że członkowie zarządu czują się bezkarni. Doprowadzają spółkę z o. o. do niewypłacalności, a potem przenoszą udziały i prezesurę na słupa. Wydaje im się, że za swoje niemoralne działania nigdy nie poniosą odpowiedzialności.

Bywa, że zapominają o swojej odpowiedzialności za długi spółki.

W jednej z prowadzonych przeze mnie spraw właściciel spółki był na tyle bezczelny, że przeniósł siedzibę spółki na drugi koniec Polski i „sprzedał” udziały komuś zza wschodniej granicy – komuś, kto nie miał miejsca zamieszkania w Polsce. Jednocześnie zrezygnował z funkcji prezesa. Oczywiście, cudzoziemiec został powołany w jego miejsce na stanowisko nowego prezesa. Jednak dotychczasowy właściciel był mocno przywiązany do samochodu stanowiącego majątek spółki i „zapomniał” oddać kluczyki i dowód rejestracyjny swojemu następcy. Nadal jeździł tym autem, parkował pod swoim blokiem. Wskazałem komornikowi, który prowadził egzekucję ze spółki, gdzie mieszka były prezes, a komornik znalazł auto, opieczętował je, a potem zlicytował.

Jednak samochód nie wystarczył na zaspokojenie wierzytelności mojego klienta. Komornik umorzył egzekucję z uwagi na jej bezskuteczność.

Otworzyło to drogę na skierowanie sprawy do sądu przeciwko dotychczasowemu prezesowi zarządu. Skończyło się jego poczucie bezkarności. W końcu osobiście odpowie za długi, które narobił w czasach, gdy zarządzał spółką.

{ 1 comment… read it below or add one }

Karla październik 11, 2020 o 15:11

Tak Pan pisze o tym prezesie jakby był co najmniej oszustem. No i ciekawa jestem czy za cokolwiek odpowiedział. Bo mam co do tego poważne wątpliwości.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: