Jak w procesie bronić się przed karą umowną za zwłokę?

Marcin Bartyński31 stycznia 2017Komentarze (0)

Niedawno dobiegł końca proces, w którym miałem przyjemność reprezentować wykonawcę w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane.

Wykonawca wykonał roboty i domagał się zapłaty wynagrodzenia. W odpowiedzi inwestor zarzucił powodowi zwłokę w wykonaniu umowy, obciążył go drakońskimi karami umownymi, a następnie złożył oświadczenie o potrąceniu kar umownych z wynagrodzeniem.

Kara umowna być może byłaby uzasadniona, ale akurat w tym przypadku ów wykonawca nie ponosił odpowiedzialności za opóźnienia w budowie.

Ale cóż, potrącenia kary umownej za zwłokę z wynagrodzeniem jest często spotykaną strategią inwestorów w odpowiedzi na przedsądowe wezwanie do zapłaty…

Ostatnio podpowiadałem Tobie, co powinieneś zrobić, gdybyś znalazł się w takiej sytuacji – jak bronić się przed karami umownymi? Podpowiadałem, że po otrzymaniu noty obciążeniowej w tytułu kary umownej za opóźnienie powinieneś niezwłocznie wyjaśnić inwestorowi, dlaczego Twoim zdaniem doszło do opóźnień – że nie mogłeś wejść na budowę, dopóki tam byli inni wykonawcy, że warunki atmosferyczne były nieodpowiednie, że inwestor w porę nie dostarczył materiałów, że projekt był wadliwy (oczywiście, w tym wyjaśnieniu nie powinieneś wymyślać, tylko pisać, jak było). Opowiadałem, że Twoje wyjaśnienie powinno być w formie pisemnej i że dokument z takim wyjaśnieniem jest niezwykle cenny dla Twojego pełnomocnika w sprawie o zapłatę.

Dlaczego?

Dlaczego Twój pełnomocnik będzie przywiązywał tak dużą wagę do Twojej odpowiedzi na notę obciążeniową?

Otóż ten dokument będzie ważny dla Twojego pełnomocnika ze względu na tzw. zasadę ciężaru dowodu.

Jeżeli wytaczasz sprawę o zapłatę wynagrodzenia, to Twoim zadaniem jest udowodnić przed sądem, że zawarłeś z inwestorem umowę o roboty budowlane, że umówiłeś się z nim na taką i taką kwotę oraz że wykonałeś tę umowę i dlatego należy Ci się wynagrodzenie. Dlatego do pozwu załączasz umowę i protokół odbioru robót. Często to powinno wystarczyć, żeby uzyskać nakaz zapłaty (jednak każda sprawa jest inna – porozmawiaj ze swoim pełnomocnikiem, czy jednak do pozwu nie dołączyć innych dokumentów).

Jak się będzie bronić inwestor? Jeżeli przekroczyłeś termin – nawet nie ze swojej winy – to wystarczy, że inwestor do sprzeciwu od nakazu zapłaty załączy notę obciążeniową i oświadczenie o potrąceniu. Dzięki tym dokumentom inwestor wykaże, że wynagrodzenie zostało umorzone w wyniku potrącenia z karą umowną.

W zasadzie inwestor nie musi robić nic więcej – sprytnie przerzucił piłeczkę na Twoją stronę i teraz to Twoim zadaniem jest udowodnić, z jakich przyczyn doszło do zwłoki w wykonaniu umowy. Jeżeli nie przekonasz sądu, że to nie z Twojej winy został przekroczony termin – przegrasz sprawę.

Właśnie dlatego Twoja odpowiedź na notę obciążeniową jest tak istotna. W zasadzie w oparciu o ten dokument buduje się odpowiedź na sprzeciw od nakazu zapłaty. W oparciu o ten dokument Twój pełnomocnik będzie starał się przekonać sąd, że przyczyna zwłoki nie leży po Twojej stronie. Jeżeli to się nie uda, sprawa zostanie przegrana. Może warto stworzyć ten dokument po konsultacji z prawnikiem?

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: