Solidarna odpowiedzialność inwestora – zgoda inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą

Marcin Bartyński12 stycznia 2019Komentarze (1)

Solidarna odpowiedzialność inwestora

W zeszłym tygodniu analizowałem orzecznictwo dotyczące solidarnej odpowiedzialności inwestora za wynagrodzenie wykonawcy. W jednej ze spraw zwróciły moją uwagę rozważania sądu, do kiedy inwestor może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą.

We wcześniejszych wpisach wyjaśniałem już, że dla przyjęcia solidarnej odpowiedzialności inwestora niezbędna jest jego zgoda na zawarcie umowy między GW a podwykonawcą. Orzecznictwo przyjmuje, że zgoda może mieć różną postać:

  • może być wyrażona wprost, np. w formie pisemnej, gdzie inwestor oświadcza na piśmie, że wyraża zgodę na zawarcie umowy podwykonawczej,
  • zgoda może być dorozumiana, gdy inwestor wie o obecności podwykonawcy na budowie i nie sprzeciwia się wykonywaniu przez niego prac.

Szerzej pisałem o tym między innymi we wpisie Solidarna odpowiedzialność inwestora – kiedy inwestor odpowiada za wynagrodzenie podwykonawcy?

Do kiedy inwestor powinien wyrazić zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą

Pojawia się jednak pytanie, do kiedy inwestor powinien wyrazić zgodę na umowę z podwykonawcą? Odpowiedzi na to pytanie udzielił sąd w jednym z analizowanych przeze mnie wyroków.

W tej sprawie umowa podwykonawcza została zawarta w sierpniu 2012 r., a zatem przed nowelizacją przepisów regulujących solidarną odpowiedzialność (o nowelizacji opowiadałem we wpisie Idą zmiany w solidarnej odpowiedzialności inwestora). Podwykonawca przystąpił do wykonywania robót we wrześniu.

Jednak GW dopiero w październiku poinformował pisemnie spółkę inwestora o elementach istotnych umowy podwykonawczej. Inwestor na pismo GW nic nie odpowiedział – ani nie wyraził sprzeciwu, ani nie wyraził czynnej zgody.

Podwykonawca wykonał i oddał roboty do czerwca 2013 r. Nie otrzymał od GW całości wynagrodzenia, więc o zapłatę zwrócił się do inwestora. Wobec odmowy skierował sprawę na drogę postępowania sądowego i uzyskał korzystny dla siebie wyrok.

Sąd w uzasadnieniu wyroku między innymi prowadził rozważania na temat formy zgody inwestora na zawarcie umowy podwykonawczej. Odnośnie terminu wyrażenia takiej zgody stwierdził, że:

„Zgoda inwestora może zostać wyrażona nie tylko przed zawarciem umowy z podwykonawcą, ale również w toku jej wykonywania – aż do chwili całkowitego jej wykonania”.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 comment… read it below or add one }

Janek styczeń 16, 2019 o 08:46

Dobrze że zachował trzeźwość umysłu i próbował się wykłócić, ciekawe jak ta sprawa się skończy.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: