Niestety, każdy przedsiębiorca budowlany musi się liczyć z tym, że inwestor lub generalny wykonawca ogłosi upadłość. Na początku zaczną do was docierać nieoficjalne informacje, że oto generalny złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Potem być może dowiecie się pocztą pantoflową, że sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości. A na samym końcu – już oficjalnie – syndyk poinformuje was o tym fakcie i wezwie was, żebyście zgłaszali swoje wierzytelności.
W dzisiejszym wpisie podpowiem wam, jak to zrobić.
Zgłoszenie wierzytelności – wzór
Wierzytelność musisz zgłosić na urzędowym formularzu – na wzorze – przygotowanym przez Ministra Sprawiedliwości. Taki formularz możesz pobrać chociażby tutaj. Twoja rola polega na prawidłowym uzupełnieniu tego wzoru.
W pierwszej części formularza wypełniasz takie dane, jak sąd, do którego zgłoszenie jest składane, imię i nazwisko sędziego, sygnaturę sprawy. Zazwyczaj te dane prześle Tobie syndyk.
W kolejnej części formularza wpisujesz wierzytelność, jaka przysługuje Ci od upadłego. Ważne jest, żebyś zaszeregował ją w prawidłowej kategorii. Najczęściej będzie to kategoria pierwsza (należność główna) i kategoria trzecia (odsetki). Do zgłoszenia wpisujesz także wierzytelności, które Twoim zdaniem są jeszcze niewymagalne, np. kaucję gwarancyjną, gdyż zgodnie z Prawem upadłościowym:
Zobowiązania pieniężne upadłego, których termin płatności świadczenia jeszcze nie nastąpił, stają się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości.
Do zgłoszenia wpisujesz tylko odsetki należne za okres do dnia ogłoszenia upadłości.
Jeżeli przeciwko upadłemu toczy się już postępowanie sądowe lub egzekucyjne, to w zgłoszeniu informujesz sędziego o tym fakcie.
Na końcu wymieniasz dokumenty potwierdzające istnienie wierzytelności. Nie musisz ich załączać do zgłoszenia, bo syndyk powinien dostać je od upadłego. W razie wątpliwości syndyk wezwie Cię o uzupełnienie tych dokumentów.
Termin na zgłoszenie wierzytelności
Na koniec ważna uwaga. Termin na zgłoszenie wierzytelności wyznacza sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości – zazwyczaj 30 dni. Termin biegnie od dnia ogłoszenia postanowienia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przy czym informacja jest publikowana w Monitorze kilkanaście lub kilkadziesiąt dni od wydania postanowienia przez sąd.
Bardzo często zdarza się, że informację o ogłoszeniu upadłości dostajecie tuż przed upływem terminu, a nawet po upływie terminu na zgłaszanie wierzytelności. Dlatego jeżeli w kuluarach dowiedziałeś się, że dłużnik ogłosił upadłość, to na bieżąco sprawdzaj w Internecie, czy informacja została już opublikowana.
Ostatnia podpowiedź: jeżeli termin nieznacznie upłynął, co się często zdarza, to złóż zgłoszenie. Będzie ono skuteczne.
{ 0 comments… add one now }